Cea de-a V-a editie a Medical & Pharma Football Cup a ajuns la final. Duminica, 15 mai, s-a desfasurat etapa finala a Medical&Pharma Football Cup, iar ultimele meciuri din faza grupelor au fost doua adevarate semifinale.

In grupa A s-au intalnit echipele celor de la MediPlus si A&D Pharma, ambele venind dupa victorii in fata celor de la Zentiva. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, scorul la pauza fiind de 0 – 0. In cea de-a doua repriza MediPlus a reusit sa deschida scorul prin golgheterul competitiei, Catalin Craciun, insa la nici doua minute A&D Pharma a egalat. Pe final de joc MediPlus s-a impus prin golul aceluiasi Catalin Craciun, calificandu-se astfel in finala competitiei.

In ultimul meci al grupei B s-au intalnit Catena si Regina Maria, ambele cu victorii impotriva celor de la Romastru in primele meciuri. Desi se preconiza o partida usoara pentru Catena, replica echipei Regina Maria a fost una extrem de buna, aflandu-se in doua randuri pe parcursul primei reprize in avantaj. In cea de-a parte a meciului Catena a reusit sa isi impuna ritmul, iar pe final a punctat decisiv pentru un loc in finala. Catena – Regina Maria 3-2.

In finala mica a competitiei A&D Pharma s-a impus lejer in fata celor de la Regina Maria (6-2), oboseala acumulata pe parcursul competitiei fiind vizibila in jocul ambelor echipe. De remarcat interventiile protarului Cinciu Adrian (A&D Pharma), care s-a adjudecat  la final trofeul pentru Cel mai bun portar al competitiei.

Finala Medical & Pharma Football Cup a fost o reeditare a celei de anul trecut. Catena si MediPlus s-au luptat din nou pentru cucerirea pretiosului trofeu. La cea de-a 3-a finala disputata consecutiv, MediPlus pornea favorita in fata campioanei Catena. Si, dupa cum era de asteptat, meciul a fost unul extrem de echilibrat, ocaziile ivindu-se abia pe finalul primei reprize. In cea de-a doua parte a meciului ambele echipe au preferat sa nu riste, dovedindu-se mai preocupate sa nu primeasca gol si sa impinga meciul in prelungiri. Pe final insa Catena a indraznit, a fortat, a marcat si si-a adjudecat pentru a doua oara consecutiv trofeul de campioana.

La festivitatea de premiere fostul jucator al Clubului Dinamo Bucuresti, Claudiu Niculescu, a inmanat medaliile si trofeul echipelor castigatoare. Catalin Craciun (Mediplus) a reusit sa castige titlul de Golgheter al competitiei, in timp de Cinciu Adrian (A&D Pharma) a fost desemnat cel mai bun portar al turneului.